İnci Nedir? Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır?

işlenmiş inci
istiridye incisi

İnci Nedir? Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır?

İnci Nedir?

İnci dünya çapında asırlardır en çok tercih edilen kıymetli taşlardan biri olarak; organik bir madde olarak diğer taşlardan ayrılır. Çağlar boyunca saflığın ve masumiyetin simgesi olmuş, bu sebeple de ideal bir evlilik hediyesi olarak kabul edilmiştir. “Ayın gözyaşları” olarak da adlandırılan bu taş, cennetin bulutlarından geçen meleklerin izine benzetilir. Geçmişte çoğu medeniyette, kalp hastalıklarına ve pek çok rahatsızlığa iyi geldiğine inanılmıştır. Aslına bakılırsa incinin ana maddesi olan kalsiyum karbonat, bugün de ilaç olarak kullanılmaktadır. Doğal süreçlerle ya da “kültivasyon” denilen suni yöntemlerle oluşur.

istiridye incisi3

istiridye incisi3

Doğal inciler: Doğal inciler, istiridye ya da midye gibi deniz canlılarının kabuklarının içerisine kum, kabuk parçası gibi küçük yabancı materyallerin girmesi sebebiyle, kendiliğinden oluşur. Yabancı materyal istiridye ile kabuğu arasına sıkıştığında, hayvancık kendini korumak için ilk olarak konkolin (conchiolin) adı verilen, siyah renkte bir salgı üretir.Daha sonra nayker (nacre) adında beyaz renkli bir salgıyla da maddenin üzerini iyice kapatır. Bu istiridyeler, derinliklerden inci avcısı da denilen dalıcılar ya da geniş ağlar vasıtasıyla çıkarılır. On binlerce istiridye arasında yalnızca küçük bir kısmı inci içerir ve bunlardan da sadece bir kaç tanesi mücevher kalitesindedir. Doğal inciye çok seyrek rastlandığı için, fiyatı da on binlerce doları bulabilmektedir. İncili istiridye pek çok okyanus ve denizde bulunur, fakat en çok bulunduğu bölge Basra Körfezi’dir. Hint Okyanusu’nda Manaar Körfezi ve Sri Lanka Adası çevresi ile Kızıldeniz de binlerce yıldır doğal inci çıkarılan yerlerdir.

Üretilmiş inciler: İlk kültive inci 1893’te, Japonya’da efsanevi Kokichi Mikimoto’ya ithafen üretilmiştir. İlk zamanlarda büyük mücevher tüccarları, üretilmiş incileri reddetseler de, sonradan pazardaki talebin büyüklüğü sebebiyle bu tavır pek uzun sürememiştir. Bugün tüketiciler de kültive incilerini sergilemekten en az doğallarında olduğu kadar gurur duymaktadırlar.

doğal inci

doğal inci

Kaliteli ve Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır?

Gerçek inci sert bir cisimle kazındığında tüm yapı yoğun miktarda Kalsiyum Karbonat içerdiği için, incinin alt bölümleri de tıpkı yüzeyle aynı gözükecektir. Yani incinin iç kısmı ile yüzey aynı renk olacaktır.İşte bunun için bu kazıma yöntemi ile gerçek inci ile taklit inci birbirinden ayırt edilebilir.
Diğer bir yöntem ise yakma yöntemidir. Gerçek inci yanmaz, plastik yada benzeri maddeler hem yanar, hem kararır, hem de etrafa koku yayar.

Bu yazıyı paylaş